Soomes kasvab taas vaesus, selgub värskest uuringust, mis võttis vaatluse alla mitme kümnendi dünaamika, vahendab Yle.
- Soome lipp Foto: Bloomberg
Turu ülikooli hiljutisest uuringust selgus, et seis on pöördunud halvemuse poole – üha kasvav vaesus puudutab enamasti lastega peresid, üksikvanemaid ja üksikuid inimesi.
Vaesuse kasvu üheks põhjuseks on kõrged elamiskulud, kommenteeris Turu ülikooli sotsiaalpoliitika professor Veli-Matti Ritakallio. Näiteks pealinna Helsingi ümbruses on elamiskulud umbes 630 eurot kuus, mis on töötu jaoks üle poole või isegi kaks kolmandikku tema sissetulekust.
Koos vaesuse kasvuga on suurenenud lõhe eri ühiskonnakihtide sissetulekute vahel. Professori sõnul on kogu maailmas järjest kasvav probleem sotsiaalne marginaliseerumine: ka Soomes on superrikaste kiht ja tõeliselt vaeste inimeste klass. Samas on suure hulga inimeste jaoks saanud normaalsuseks mitte töötada ja elada abirahast.
Olukord on täna nagu 1970ndatel, kui
Soome alles hakkas ehitama üldisele heaolule rajatud ühiskonda, märkis Ritakallio. Samas kiitis ta Soome riigi sotsiaalpoliitikat ja ütles, et see on maailma üks eesrindlikumaid - isegi majanduslanguse ajal kasvasid töötus ja vaesus väga vähe.
Turu ülikool tegeleb vaesuseuuringutega 1995. aastast ning neid tehakse iga viie aasta järel.
Seotud lood
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.